Автор Тема: BG ПОЛИТИКА  (Прочетена 4888 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Неактивен Moderator Club

• Глобален модератор
  • Старши
  • Публикации: 12010
    • Профил
Re: BG ПОЛИТИКА
« Отговор #120 -: 03.02.2018 15:12:57 »
От ПЕС заплашили Нинова с изключване заради референдума за Истанбулската конвенция

От Партията на европейските социалисти (ПЕС) ми наредиха веднага да изтегля предложението за референдум за Истанбулската конвенция. Това съобщи лидерът на БСП Корнелия Нинова в интервю за Нова телевизия.

Тя каза, че е получила заплашително писмо от водача на ПЕС-жени Зита Гурмай с нареждане да се ратифицира Конвенцията, иначе може да се стигне до изключване на БСП от обединението. "Това демократично ли е", запита Нинова.

Припомняме, че от ПЕС вече съобщиха, че българската партия не е гласувала "против" ратификацията на Истанбулската конвенция на съвета на Партията на европейските социалисти в Лисабон през декември 2017 година.

Днес (3 февруари) обаче Нинова за пореден път подчерта, че на форума в Лисабон българската делегация не е била в залата и затова не е гласувала срещу Конвенцията. "Ако бяхме в залата, щяхме да гласуваме против", категоричен беше соцлидерът.

"Защо е тази война? В последните 30 години никога не съм била подложена на такъв огромен натиск", посочи Нинова и попита: "Защо не направим една Софийска конвенция за демографската криза".

Тя увери, че все пак ПЕС няма да предприеме стъпки за изключване на БСП от редиците си, защото е една от двете партии, членове на европейското обединение, която е печелила избори в последните 2 години.

По думите ѝ истината за текстовете на Истанбулската конвенция си проличава от обяснителния доклад към нея на Съвета на Европа. "В него се обяснява всеки член на конвенцията и истината лъсва. Става въпрос за различни хора, на които на базата на това, че са различни, трябва да им дадем статут на бежанци. Убедена съм, че хората трябва да се произнесат на референдум по темата", каза още тя.

Скандалите с ГЕРБ
Относно ежедневните скандали с управляващите в Народното събрание на тема "Делян Добрев и комунизъм", Нинова заяви, че е парадоксално, че в ръководството на БСП няма нито един член на БКП, а в ръководството на ГЕРБ – 2/3 са били членове на БКП.

"Не сме против изучаването на периода на комунизма в училище, но бихме искали да се изучава обективно. В новите учебници 11 века от историята на България са засегнати в 15 теми, а социалистическият период от 45 г. – в 12 теми. Това, което беше качено за обществено обсъждане за тези периоди, няма нищо общо с крайния резултат – на обществото бяха представени и приети едни учебници и някой след това подмени този период", заяви тя по въпроса трябва ли комунизмът да се изучава в училище.

Нинова обаче е категорична, че има подмяна на историята - по време на социалистическия период имало "изселване", а не "депортиране" на евреи.

"Според нас чрез миналото се посяга на бъдещето, защото това го учат деца, които нямат спомени от този период, и те ще го попият така, както им е представено", каза още тя и посочи, че БСП е единствената партия, която е направила реална оценка на периода по време на своите най-високи форуми – казала е къде са били грешките, но е посочила и доброто.

"Какво е парадоксалното? Бивши членове на БКП, които по някакъв начин са се възползвали от това, сега излизат и говорят срещу нас, че ние сме БКП. Но погледнете ръководството на нашата партия – няма нито един член на БКП, погледнете ръководството на ГЕРБ – 2/3 са били членове на БКП", коментира Нинова и посочи, че това е лицемерно.

Actualno.com
Танкът мачка и пердаши, няма наши, няма ваши. Няма ваши, няма наши, танкът мачка и пердаши.

Неактивен Moderator Club

• Глобален модератор
  • Старши
    • Профил
« Отговор #121 -: 04.02.2018 14:20:06 »
Каракачанов: Не съм хомофоб. Полът е биологична категория, не социална

"Полът е биологична категория, а не социална". Това заяви вицепремиерът Красимир Каракачанов. Преди дни той предложи предложи нова тема на лансираната от БСП идея за референдум. Според него обществото трябва да отговори подкрепя ли еднополови бракове и въвеждане на трети пол.

"За съжаление, една добра идея - да се реши проблемът със семейното насилие и насилието срещу жени, е опорочена с опита да се пробута и така наречената "джендър идеология". В някои от членовете и разпоредбите на Истанбулската конвенция се налагат понятия като "социален пол", "не традиционни роли на пола", изтъкна Каракачанов в ефира на Нова телевизия.

Министърът на отбраната подчерта, че Европа и България имат сериозен демографски проблем: "Трябва да мислим как да стимулираме нормалността в семействата".

В същото време той беше категоричен, че не е хомофоб.

"Тези, които сега говорят, че сме срещу европейските ценности, всъщност разбиват ЕС. Вземете логиката на създаването на Съюза. Европейските нации са нации с история, свързана с християнската религия. И сега някой опитва да унищожи точно този фундамент на обществото", изтъкна вицепремиерът.

Той коментира и думите на коалиционния си партньор Валери Симеонов, който нарече идеята му за референдума "глупотевина".

"Ако Симеонов беше пожелал да коментираме темата, преди да се изплющи по медиите, щях да му обясня. Аз не можа да разбера дали той е против референдума или за нещата, за които искам да се проведе той", заяви Каракачанов.

Actualno.com
Танкът мачка и пердаши, няма наши, няма ваши. Няма ваши, няма наши, танкът мачка и пердаши.

Неактивен Moderator Club

• Глобален модератор
  • Старши
    • Профил
« Отговор #122 -: 05.02.2018 18:36:17 »
Плевнелиев нападна Радев и заяви: Бих наложил вето на антикорупционния закон

Не крия своите забележки и критики, понякога остри, към държавния глава Румен Радев. Това заяви на специална пресконференция президентът (2012-2017) Росен Плевнелиев, който отчете дейността си, една година след края на мандата, предаде репортер на Actualno.com.

По думите му в много от случаите Радев действа подмолно и проявява двойни стандарти. Плевнелиев даде пример със санкциите срещу Русия, като според него президентът Радев ги подкрепя в чужбина, но у нас непрекъснато ги поставя под съмнение.

"Двоен стандарт беше демонстриран и по отношение на СЕТА. Да си мълчиш и след това по този подмолен начин да дадеш споразумението на Конституционния съд, това е двоен стандарт и подмолно действие, което ще повлияе на репутацията на президентската институция", заяви още Плевнелиев.

По думите му Радев е действал по този начин и по темата "Истанбулска конвенция". "Казвам го най-отговорно. Видях няколко големи неща - лъжата победи истината със страшна сила. В рамките на дебата видях двоен стандарт от гледна точка на БСП, която се превръща в анти европейска партия", каза бившият президент и допълни, че по отношение на Конвенцията, народът е бил притеснен умишлено, но без наличие на дебат по същество.

"Станахме свидетели на партийно-партизански подход. Много политици трябва да се извинят", отбеляза още той и завърши темата със заключението, че тези подходи са начин България да бъде отклонена "от правия път". Бившият президент поздрави премиера Бойко Борисов за Истанбулската конвенция, който дал, по думите му, най-доброто решение - да се върви текст по текст за Конвенцията.

Плевнелиев все пак отбеляза, че Радев се справя добре "по отношение на патриотични мероприятия", но подчерта, че не са продължени инициативи на предходни държавни глави - например не е свикан Съветът на президентите.

Вътрешна политика
На въпрос на Actualno.com как вижда голямата тема за борбата с корупцията и ще бъде ли ефективен новият анти корупционен закон така, както бе приет от Народното събрание, Плевнелиев заяви, че много пъти сме се проваляли досега заради корупцията.

"Тя съществува, тя е рак за обществото и държавата. Новоприетият закон е някаква стъпка, но той ще бъде прилаган от институциите, а в тях е и корупцията. Законът не е перфектен. Второ, централизирането на институциите не може да е магическа формула за борбата с корупцията, която може да доведе до успех. Знаете, практически никой не беше осъден за корупция", каза още той.

Плевнелиев бе категоричен, че ако все още беше държавен глава, би наложил вето върху този антикорупционен закон. "Но върху принципите и смисъла за борбата с корупцията по примера на европейската отбранителна политика и Щатите", отбеляза той.

Относно правителството, Плевнелиев заяви, че коалицията между "Обединените патриоти" и ГЕРБ е обогатила българската демокрация по начина, по който е била създадена - прозрачно и пред очите на хората. "Никога не нарекох българските националисти "патриоти". Противопоставям се на опитите българският патриотизъм да бъде "монополизиран" от българските националисти", открои обаче Плевнелиев.

На въпрос дали ГЕРБ са загубили нарочно президентските избори през 2016 г., когато кандидатурата на Цецка Цачева не беше приета особено радушно, Плевнелиев заяви: 
"Със загубата на моя най-голям син сигнализирах всички свои приятели по света. Сигнализирах, че има сериозен проблем. Тази човешка трагедия започна да натежава много в посоката да не се кандидатирам за втори мандат. Имал съм чисто политически разговори по темата и с Бойко Борисов, и с Радан Кънев. Разговарях с други политически фактори в дясното пространство. Имал съм срещи с Меглена Кунева, с Цветан Цветанов. Най-отговорно заявявам, че във всичките тези разговори още повече в мен се затвърди впечатлението, че това ще е жестока битка на всяка цена".

Плевнелиев отбеляза, че Кънев, тогава лидер на ДСБ, го е излъгал. "Само няколко дни след разговора ни той обяви публично предложението да стана кандидат на ДСБ и Реформаторския блок. Бях бесен от това. Вдигнах телефона и звъннах на Борисов, Цветанов и Кънев", спомни си държавният глава.

По думите му самите действия на Радан Кънев са били необясними и проблемни: "Не ги очаквах, това беше шок за мен. Не беше коректно от политическа гледна точка. Тогава казах на Борисов и на Цветанов, че още на другия ден ще изляза с политическа декларация, за да разсека този възел", отбеляза Плевнелиев, като изрази мнение, че "синият" лидер тогава е постъпил по този начин, за да "засили собствените си позиции".

Бившият държавен глава обеща, че ще застане "до всеки на барикадата, който е научил уроците на историята, ако бъде поставено под съмнение европейското развитие на страната". Той похвали правителството, което "ни бута в правилната посока".

"Ако бъдат поставени под съмнение основни ценности, ако останем в периферията при сблъсъка на геополитически сили, за това пак ще се ходи на барикадата. Ами ако в един момент дойдат националистите и ни спретнат индиректно референдум за това дали да сме членове на НАТО", запита Плевнелиев.

Външна политика
Относно външната политика Плевнелиев открои Договора за добро съседство с Македония като "историческо постижение за българската външна политика". "Поздравявам правителството от все сърце. Поздравявам ги и за българското малцинство в Албания", каза още той.

"Не съм съгласен с това, че светът е в студена война, но споделям, че сме в студен мир, който използва всички похвати на студената война - хибридни заплахи и геостратегическо противопоставяне", отбеляза президентът, като добави, че Европейският съюз се сблъсква с нещо непознато досега. "Десетки държави бяха буквално замразени, на тях им бяха спретнати замразени конфликти. Това е иновативно средство, разработено от Русия, но и не само, за да се държи една държава в подчинение", категоричен беше Плевнелиев и посъветва:

"Има глобална битка за преразпределяне на сфери на влияние и в нея България трябва да се държи европейски".

Отчетът след "Дондуков" 2
В началото на събитието бившият президент даде отчет за свършеното от него след края на мандата му, като беше категоричен, че няма да се върне обратно в активната политика. "В демократичните държави всеки има ограничен мандат, няма лошо да дадеш път на следващите", отбеляза Плевнелиев и добави, че е отказал много оферти за международни постове, защото не се бори за такива. "Служих и продължавам да служа на България", каза той.

На въпроса какво прави един президент след края на мандата си, той отбеляза, че е говорил с десетки президенти и е задал именно този въпрос. "Виждате какво се случи с президента Първанов. Той направи стратегическа грешка с политическия си проект (има предвид партия АБВ - бел. ред.). "Опита се да се върне в парламента и виждате, че не се получи", заключи Плевнелиев.

Според него един успешен президент след мандата си прави няколко неща, сред които най-важното е да е активен външнополитически. "Той продължава да е лице на България пред света. Считам, че представлявам добре България по света, участвах в множество международни форуми. Участвам Трилатералната комисия, член съм на Европейския съвет по външна политика и на Международния център за толерантност и диалог", каза бившият президент.

"Искам да откроя признанието, което получих в края на мандата - признанието "Приятел на Израел". Аз бях носител на наградата през 2016 г. Поканиха ме да изнеса ключови речи в няколко китайски университета. Вече съм почетен професор на два китайски университета. Тази година ще има също поредица от мои речи в университета "Синхуа". Бях избран за почетен професор и на Пекинския нормален университет. Бях поканен на много форуми по света в Австрия, в Германия, във форуми за иновации и стартъпи", добави още Плевнелиев.

Той отбеляза и че едно от основните неща за бившите президенти е да направят своя фондация. "Аз направих своята, която се казва "Решения за бъдещето". Нося 100% отговорност за нея. Тя работи скромно. Нямаме нито един лев дарения от държавата или международни институции. Тя се финансира частично от дарения на българи. Всеки лев публичен. Нито един държавен проект няма фондацията ми. Чрез нея ще продължаваме да даваме решения за устойчив мир на Балканите", каза още бившият държавен глава.

"Ще продължавам да бъда активен външнополитически и вътрешнополитически - търсен съм, канен съм", похвали се той. "Заявявайки категорично, че не съм активен политик, аз оставам активен гражданин. Следя много внимателно какво се случва в държавата и съм готов да действам, ако видя, че тя се отклонява от правия път", предупреди Плевнелиев.

По думите му той посещава множество български градове и села, като това било част от неговото разбиране, че президентът трябва да може да си говори с народа.

Actualno.com

Неактивен Moderator Club

• Глобален модератор
  • Старши
    • Профил
« Отговор #123 -: 06.02.2018 14:06:08 »
Референдум за Истанбулската конвенция ще струва около 30 млн. лева

За нас фокусът е върху парите, които биха отишли за референдум дали да ратифицираме Истанбулската конвенция. Тези пари биха се похарчили, след като например на 14 февруари свършва финансирането на кризисната телефонна линия за жертви на насилие. В България има 11 области, които нямат кризисни центрове за жертви на насилие. Това коментира психологът Катя Кръстанова от "Асоциация Анимус".

Референдумът ще струва около 30 млн. лева, но проблемът не е в парите, а в дълбокото, принципно разделение в обществото, коментира директорът на "Информационно обслужване" Михаил Константинов, посочвайки, че всички основни вероизповедания били на една позиция. Той заяви, че България има да решава други проблеми и въпросът с Истанбулската конвенция трябва да бъде прекратен. Догодина имаме евроизбори, може тогава, заедно, да се проведе плебисцит, каза още професорът-математик. Според него, с провеждане на избори и на референдум "две в едно", плебисцитът има много по-голям шанс да стигне граница, при която директно да стане закон (бел. ред. - поне толкова хора, колкото са гласували на последните парламентарни избори и повече от 50% от тях са казали "да") Константинов добави и, че сега съотношението било 2 към 1 срещу конвенцията.

Докато говорим тук, хиляди българки ни гледат и научват, че никой не се интересува от тяхното страдание, каза Кръстанова пред Нова телевизия. Имаше свободни интерпретации и лични фантазии на конвенцията, убедена е тя. Обичайно, в партньорски отношения, жертвите на насилие са жени, а мъже стават жертви, когато са по-възрастни и страдат от насилие от страна на децата си.

Ако отворите конвенцията, ще видите, че става въпрос за насилие на база "джендър" – на измишльотините, обоснова се Константинов, според когото "джендър" било това, което си избираме да бъдем – дали да сме мъж или жена. Идва един брадат терорист и казва, че е жена, даде пример математикът. Кръстанова обори тезата на Константинов с пример – ако един мъж не може да нацепи дървата, а жена му го обвини какъв мъж е той тогава, това е тормоз.

Относно темата с обрязани насилствено жени, които са сочени като обект на защита от Истанбулската конвенция, Константинов заяви, че хиляди случаи имало във Франция, Англия и Холандия. Да си подписват конвенцията и да си решават проблема, завърши той.

Actualno.com

Неактивен Moderator Club

• Глобален модератор
  • Старши
    • Профил
« Отговор #124 -: 07.02.2018 14:17:33 »
Калфин видя "обтекаеми" критерии за правосъдието ни по темата "Шенген"

Заради България и Румъния Шенген се превърна в политически въпрос, а той никога не е бил такъв, винаги е бил технически. Това заяви Ивайло Калфин, бившият социален министър от втория кабинет на Бойко Борисов и бивш външен министър на правителството на Сергей Станишев.

Калфин посочи, че България си има своите проблеми, но всяка страна ги има. След като холандският премиер казва, че имаме още работа да свършим, ще се радвам да разберем какво точно, добави бившият социален министър във втория кабинет на Борисов.

Според Калфин става въпрос за "обтекаеми" критерии по отношение на правосъдието и съдебната реформа, като той напомни, че председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер обещал да действа за премахване на Механизма за сътрудничество и проверка. Той видя Холандия като елемент в ЕС, който винаги е препъни камък по някои политики и се задейства в положителна посока за общата европейска политика тогава, когато дойде ред на реализация на холандски интереси.

Ивайло Калфин сподели пред Нова телевизия и, че Шенген не трябва да ни приоритет. Не си представям, че при тази ситуация с миграцията можем да премахнем граничния контрол, добави той.

Политикът не одобри предложение на друг бивш външен министър – Соломон Паси, който каза, че можем с Румъния да блокираме кандидатурата на Марк Рюте за мястото на Доналд Туск като бъдещ председател на Европейския съвет.

По темата „Турция”, Ивайло Калфин каза, че не вижда как Брюксел може да изнудва Анкара и как Анкара може да изнудва Брюксел за каквото и да е. Припомняме, че вчера (6 февруари) стана ясно, че турският президент Реджеп Ердоган ще дойде на 26 март на среща с ЕС във Варна.

Actualno.com

Неактивен Moderator Club

• Глобален модератор
  • Старши
    • Профил
« Отговор #125 -: 08.02.2018 19:16:38 »
Конституционният съд ще преценява Истанбулската конвенция по искане на ГЕРБ

ГЕРБ внесе в Конституционния съд (КС) искането за преценка на съответствие на Истанбулската конвенция (ИК) с Конституцията, предаде БГНЕС.

Искането беше внесено от председателя на правната комисия в Народното събрание Данаил Кирилов и депутата от ГЕРБ Тома Биков.

Кирилов обясни, че основанията за искането са записани в Конституцията и в Закона за КС.

Искането е подписано от 75 депутати от ПГ на ГЕРБ. Към искането са приложени и всички получени в НС становища по Конвенцията.

„Първо сме анализирали всички отрицателни становища, а след това сме дали и нашите аргументи "за". Смятаме, че с това искане максимално изчерпателно сме представили проблема и ситуацията пред конституционните съдии. Разяснили сме споровете, свързани с понятията, които касаят взаимодействията с Конституцията“, коментира още Данаил Кирилов.

Смятаме, че КС с решение ще даде най-обективната правна експертиза и заключение за това дали ИК съответства на Конституцията, подчерта той.

Припомняме, че в края на януари стана ясно, че Парламентарната група на ГЕРБ е взела решение да сезира Конституционния съд по въпроса с приемането на Истанбулската конвенция, който предизвика остри реакции "за" и "против" през последните седмици.

Тогава Данаил Кирилов обясни, че по закон КС се произнася за съответствие на международни договори. "Истанбулската конвенция е подписана, но все още не е ратифицирана от Народното събрание. Произнасянето на съда ще даде един водещ правен ориентир за обществения дебат за Конвенцията. Смятаме, че той ще бъде полезен за българското общество", мотивира се Кирилов.

Съдът ще трябва да "отговори и на един от критичните по дебата въпроси, свързан с чл. 46 ал. 1 от Конституцията, която регламентира брака като доброволен съюз между мъж и жена".

В ГЕРБ смятат, че произнасянето на Конституционния съд до голяма степен ще преодолее и "негативната нагласа и спекулациите, които битуват в този обществен дебат". Кирилов подчерта тогава, че в ГЕРБ не мислят, че нещо в Конвенцията противоречи на Конституцията.

Все пак имало два варианта – ако противоречи да се измени Конституцията или да не се приеме Конвенцията. "В устава на ГЕРБ са заложени християнските ценности и нямаме намерение да се отказваме от тях", отговори Тома Биков на въпрос дали ще се съобразят с мнението на няколко църкви и мюфтийството, които се обявиха срещу конвенцията. Биков каза, че в ГЕРБ се надяват да успеят да обяснят желанието си за ратифициране на Конвенцията срещу насилието над жените на религиозните общности.

Actualno.com

Неактивен Moderator Club

• Глобален модератор
  • Старши
    • Профил
« Отговор #126 -: 09.02.2018 12:27:05 »
Шестима министри на парламентарния контрол днес

Имената на шестима министри са включени в програмата за парламентарен контрол в петък, предаде БГНЕС.

Емил Караниколов, министър на икономиката ще отговори на въпрос за администриране на Национален иновационен фонд (НИФ).

Колегата му в областта на енергетиката - Теменужка Петкова ще даде разяснения относно необосновано повишаване на цената на електрическата енергия на свободния пазар.

Николай Нанков, министър на регионалното развитие и благоустройството ще отговори на въпроси, свързани с различни участъци от пътната мрежа в страната.

Социалният министър Бисер Петков ще обясни причините да се стигне до нередностите в Дом за настаняване от семеен тип за деца с увреждания "Хризантема", гр. Габрово.

Просветният министър Красимир Вълчев ще даде разяснения по проблемите с незаконни уволнения в учебни заведения на територията на РУО – Шумен, както и с предстоящи реформи с СОУ "Христо Ботев", във Враца, а също така и относно проблеми със сливане на учебни заведения, в гр. Сливен.

Actualno.com

Неактивен Moderator Club

• Глобален модератор
  • Старши
    • Профил
« Отговор #127 -: 10.02.2018 19:41:49 »
ГЕРБ и Патриотите прокарват законови промени, улесняващи строежа на писти и лифтове

Депутати от ГЕРБ и "Обединени патриоти" се опитват да прокарат промени в Закона за горите, които значително ще улеснят строителството на ски писти, лифтове и други съоръжения в планините. Проектът за измененията в закона е внесен и публикуван на сайта на парламента в петък следобед.

Поправките разрешават строителство и реконструкция на "ски писти, станции и стълбове на лифтове и влекове, включително за нуждите на основен ремонт и реконструкция на съществуващи такива", без задължителната иначе процедура за смяна на предназначението на горските територии, върху които е предвидено да се строи.

Измененията предвиждат да отпадне още изискването в закона, според което не е позволена промяна на предназначението на горски територии за ски писти и стълбове за лифтове и влекове, когато изграждането им не е предвидено в приетите областни планове за развитие на горските територии. Така строителство може да има вече и без да се съобразява то със съответния план за гората.

Един от вносителите на поправките е Йордан Апостолов от "Обединени патриоти", който прокара и законовите изменения, позволяващи застрояването на земеделски земи. Припомняме, че на този закон президентът Румен Радев наложи вето.

Сред вносителите са и и председателят на правната комисия в парламента Данаил Кирилов (ГЕРБ), както и Христиан Митев ("Обединени патриоти"), Анна Александрова (ГЕРБ).

В мотивите за предлаганите поправки в Закона за горите се изтъква нуждата от спешни законодателни мерки за създаване на адекватни и равни условия за развитие на ски и планински туризъм в зимните курорти на страната, предвид нарастващата роля на зимния туризъм, както и налагането на България като лидер в този вид спортна Балканите. В същото време макар да се мотивират с нуждата от развитието на туризма, предложенията ми за поправки не дават такива облекчения за ресторанти, хотели и атракции, а само за писти и лифтове.

Според вносителите изискването за процедура по изключване на съответните земи от горския фонд и придобиването на статут на урбанизирани територии създава вътрешни противоречия.

Actualno.com

Неактивен Moderator Club

• Глобален модератор
  • Старши
    • Профил
« Отговор #128 -: 11.02.2018 15:43:37 »
Джамбазки: Ска Келер е крайно лява екстремистка

„Ска Келер е крайно лява зелена екстремистка, подкрепяща ислямското нашествие в Европа”. Такова мнение изказа българският евродепутат Ангел Джамбазки по адрес на германската си колежка, която разбуни духовете у нас, след като подкрепи демонстрациите в защита на Пирин.

Коментарът на Джамбазки е по повод изказване на Келер, че е добре цели сирийски общности да се преселват на Стария континент, за да се чувстват бежанците като у дома си.

Българският евродепутат каза още, че Келер няма право да се меси в казуса „Пирин”, защото не е добре запозната с темата и „дори не е виждала тази планина”.

„Тя е пила кафе с няколко души, които също не са стъпвали в планината”, каза още Джамбазки пред Нова телевизия.

Той е категоричен, че протестите срещу изграждането на втори лифт в Банско е политически.

Евродепутатът от "Зелените" Ска Келер е в България във връзка именно с демонстрациите. Припомняме, че вчера НФСБ (партията на Валери Симеонов, подкрепяща промените в плана за Национален парк "Пирин") излезе с изключително остра позиция срещу Келер, като поиска тя да бъде експулсирана и я нарече "нагла и самонадеяна".

Actualno.com
« Последна редакция: 11.02.2018 15:46:48 от Moderator Club »

Неактивен Moderator Club

• Глобален модератор
  • Старши
    • Профил
« Отговор #129 -: 12.02.2018 15:47:07 »
Според Сидеров и Каракачанов правителството ще падне ако се приеме Истанбулската конвенция

Ратифицирането на Истанбулската конвенция ще доведе до падане на правителството и до предсрочни избори. За това е предупредил лидерът на  "Атака" и на парламентарната група на "Обединени патриоти" Волен Сидеров.

По думите му министър-председателят Бойко Борисов е подложен на натиск отвън, а друг важен фактор е българското председателство на ЕС.

"Това е динамика. Премиерът е схватлив и рефлективен и аз съм убеден, че ще направи каквото трябва", е заявил Сидеров за в. "24 часа". Лидерът на „Атака” е допълнил, че всеки от депутатите на "Обединени патриоти", който не влезе в парламентарната зала при гласуването на Конвенцията, ще бъде предложен за изключване.

"Ако има депутат или депутати, които не са в пленарна зала, за да гласуват "против", а след това не напуснат, аз ще се оттегля като председател на парламентарната група, в която, ако има отсъстващи, вече ще сме се дискредитирали", допълва той.

Сидеров призна, че с вицепремиера Красимир Каракачанов имат различия с третия съпредседател на "Обединени патриоти" Валери Симеонов относно това дали да има референдум за еднополовите бракове. Той алармира, че ако няма единен отпор на конвенцията в парламента, "Обединени патриоти" ще се самоубият политически.

От своят страна лидерът на ВМРО и военен министър Красимир Каракачанов коментира: "Общественото недоволство е толкова голямо, че обществото няма да издържи. Така че г-н Сидеров е прав – кабинетът ще падне, ако парламентът ратифицира Истанбулската конвенция."

Припомняме, че въпросът за подписването на Истанбулската конвенция в момента е в застой. На 25 януари парламентарната група на ГЕРБ изтегли от временно обсъждане дали да има или да няма ратификация на документа, а на 8 февруари беше внесено питане в Конституционния съд дали конвенцията противоречи на Конституцията.

Actualno.com

Неактивен Moderator Club

• Глобален модератор
  • Старши
    • Профил
« Отговор #130 -: 13.02.2018 14:52:35 »
Пеевски не ходи на работа, но получава депутатската си заплата

Депутатът от ДПС Делян Пеевски е отсъствал общо 101 пъти от заседания на Народното събрание (НС) за времето от конституирането на 44-я Парламент на 19 април 2017 г. до края на януари 2018 г. Нещо повече, всички отсъствия на Пеевски през този период са извинени.

Това става ясно от отговор на администрацията на Народното събрание до Mediapool, предоставен по Закона за достъп до обществена информация (ЗДОИ).

За това време депутатът не е имал нито едно "неоправдано отсъствие" от пленарна зала, става ясно от информация в регистъра за неизвинените отсъствия на народните избраници.

Изданието отбелязва, че това практически означава, че Пеевски, който е присъствал само на клетвата при конституирането на Народното събрание, получава пълната си работна заплата като депутат, без добавките, които му се полагат месечно за участие в специализираните комисии към НС.

Според Правилника за организацията и дейността на Народното събрание (ПОДНС) депутатите получават основно месечно възнаграждение, равно на три средно месечни заплати на наетите лица по трудово и служебно право отношение в обществения сектор, съобразно данни на Националния статистически институт. Основното месечно възнаграждение се преизчислява всяко тримесечие, като се взема предвид средно месечната работна заплата за последния месец от предходното тримесечие.

Депутатите признават неофициално, че към момента основното им месечно възнаграждение е 3150 лева. Така макар Пеевски да не ходи на работа, той е получил над 30 000 лева от хазната за 10 месеца от началото на работата на 44-то Народно събрание. За това време Пеевски не е участвал в обсъждането или гласуването на нито един законопроект в пленарна зала или ресорните комисии.

През този период обаче Пеевски беше вносител на два законопректа - "срещу вторичното разграбване на КТБ, както го анонсира съавторът му Йордан Цонев и внесените миналата седмица поправки в Закона за задължителното депозиране на печатни и други произведения.

Mediapool посочва, че председателят на Парламента Цвета Караянчева не е пожелала да коментира на какво основание е извинила отсъствията на Пеевски.

Actualno.com

Неактивен Moderator Club

• Глобален модератор
  • Старши
    • Профил
« Отговор #131 -: 14.02.2018 13:26:20 »
Регионалният министър счита, че авторитетно изследване за цената на тунел "Железница" е лъжа

Около 60 пътни участъка в България се считат за критични и предпоставящи тежки катастрофи. Един такъв е на АМ "Тракия", където се извършва отводняване и ако се налага, ще има пресафалтиране. Това заяви регионалният министър Николай Нанков. Друг такъв пример е пътят при село Микре, където има рехабилитация от 2015 година.

Попитан дали цената на норвежки тунели е много по-ниска от български – до 14 пъти, като за пример беше дадена Железница, министърът отговори, че това е спекулативно. Той си призна, че не е чел изследването на фондация "Фридрих Науман", където има такова сравнение и увери, че цените в България са най-ниски. Може би говорим за минали години, опита да намери обяснение Нанков, визирайки, че в Норвегия говорим за построени в миналото съоръжения (бел. ред. - в изследването, на 89-та страница, е изрично подчертано точно това и са направени сметки предвид инфлацията). Конкретният пример с данни и цени, даден от "Фридрих Науман", можете да видите ТУК!

Според регионалния министър по-тежкият момент е ремонтирането на вече съществуващите тунели. Нанков предупреди, че ни грози европейска санкция, ако не ремонтираме тунелите, които са част и от европейската пътна мрежа. Обичам, когато ни грози глоба, защото тогава сте по-бързи, отвърна водещият на сутрешния блок на Нова телевизия Виктор Николаев и Нанков се съгласи с тази теза.

17 нови тунела са в различен етап на подготовка – от предпроектен етап до строителство. Например тунелът при Габрово се изгражда в момента и той ще е готов до края на годината, заедно с целия обход, стана ясно от думите на министъра. През Кресненското дефиле тунелите ще са пет, като най-големият е 1,3 километра, а този при Железница ще е над 2 километра. През 2023 година ще бъдат завършени всички тези 17 тунела, уточни Нанков.

Относно пътя до Калотина Нанков припомни, че сега тече процедура по избор на изпълнител и до месец трябва да се приключат тръжните процедури. Ако няма жалби, предполагам до 2 години ще сме готови, уточни той и каза, че пътят ще е "магистрален", с максимална скорост 120 километра.

Основен приоритет за Северна България е пътят до Видин, увери Николай Нанков. Пътят ще се реализира, въпросът е кога, добави той. За магистралата Русе – Велико Търново министърът каза, че ще има мостово съоръжение до село Хотница, където трябвало да се опази биологичното разнообразие.

Actualno.com

Неактивен Moderator Club

• Глобален модератор
  • Старши
    • Профил
« Отговор #132 -: 15.02.2018 13:31:49 »
Управляващите отхвърлиха ветото на Радев за строителство в ниви

Народното събрание отхвърли ветото на президента Румен Радев върху поправките, свързани със земеделските земи, които улесняват промяната на предназначението на земеделски земи и застрояването им.

Решението беше взето със 124 гласа "за", 73 "против" и 6 "въздържал се".

Промените в Закона за опазване на земеделските земи бяха гласувани и прокарани през преходни и заключителни разпоредби в друг закон за посевите, внесени устно между първо и второ четене от Йордан Апостолов от "Обединени патриоти".

Съгласно поправката, в земеделските земи, които през последните години са били със сменено предназначение, ще може да се строи, ако собственикът на земята подаде искане пред съответната комисия. Така се удължава на практика до безкрай срокът да има инвестиционно намерение в земи със смесено предназначение, след като досега максималният срок беше 6 години и всъщност той изтече през миналата година. На закона беше наложено вето, с основен мотив, че при това положение собствениците на земи със смесено предназначение имат интерес да ги оставят да пустеят, докато някой не реши да строи.

Законопроектът беше оспорен след гражданско недоволство и протести. Притесненията на природозащитници са, че с това се отваря законова врата за бетониране на последните незастроени места по Черноморието. Според протестиращи граждани измененията "възкресяват" вече загубили правно действие решения за промяна на предназначението, като целта е да се заобиколят актуалните изисквания и процедури, като така продължи застрояването по стари планове.

След окончателното приемане на текстовете, за да се строи в "бивша нива" собственикът на земята ще трябва да подаде искане пред съответната земеделска комисия, в което да посочи номера на старото разрешение и датата на издаването му. Към документите трябва да се приложи документ за собственост или учредено право на строеж, актуална екооценка на инвестиционното намерение, както и влязъл в сила подробен устройствен план. Решението на комисията ще губи правното си действие, ако в тригодишен срок собственикът не поиска издаване на разрешение за строеж или ако до шест години не го започне.

Собствениците на земи, които са платили такса за смяната на предназначението, няма да плащат отново, ако тя съвпада с актуалната тарифа. Разликата с тарифите ще бъде доплащана или ще бъдат връщани пари. Земеделските комисии ще са длъжни в срок до един месец да препотвърдят или да отхвърлят искането.

Дебатът
По време на дебатите от БСП обявиха, че правителството очевидно се страхува от ответната реакция по промените в Закона за посевния и посадъчния материал. Според тях промените в закона е трябвало да намалят административната тежест, а не да отварят път за застрояване. От ДПС обявиха, че подкрепят ветото, защото мотивите на президента съвпадат с техните. От "Обединени патриоти" изтъкнаха, че президентското вето разделя гражданите на собственици и на псевдо зелени.

Actualno.com

Неактивен Moderator Club

• Глобален модератор
  • Старши
    • Профил
« Отговор #133 -: 16.02.2018 13:20:05 »
Борисов в Мюнхен: Отличници сме, време е да ни приемете в Шенген

В Мюнхен премиерът Бойко Борисов настоя за бързо решение за влизането на България в т. нар. чакалня на еврозоната и в Шенгенското пространство. Това стана на официалната вечеря по случай откриването на конференцията по сигурността на тема "Нови идеи за Европа".

„България е една много лоялна и дисциплинирана държава, тя стриктно спазва Маастриските критерии”, обяви премиерът, като цитира актуалните резултати от фискалната политика, която провежда българското правителство.

"Аз съм убеден, че след като години наред изпълняваме тези критерии, е време да ни приемете и в еврозоната, и в Шенген. Трябва тези, които са отличниците, да получат и отлични резултати за труда си", каза Бойко Борисов, цитиран от правителствената информационна служба.

"С цялото ми уважение към моите приятели от Гърция, но не може Гърция да е в Шенген, а България да не е. Ако трябва да станем и ние недисциплинирани и да ни обърнете внимание", посочи Борисов.

Той настоя за инфраструктурно присъединяване на Западните Балкани и призова за добри отношения с Русия и Турция.

Няма по-добре пазена граница от българо-турската, каза още Борисов, цитиран от правителствената информационна служба. Той акцентира върху усилията и мерките, които България полага за сигурността не само на своята територия, но и на Европейския съюз.

Министър-председателят подчерта, че българското председателство на Съвета на ЕС дава възможност да се постави темата за Западните Балкани, но и за отношенията на ЕС и големите му съседи.

"В инфраструктурно отношение трябва незабавно да се започнат коридорите 4, 8, 9 и 10, както и дигиталната инфраструктура. Колкото и да ги подценявате, няколко войни тръгват от Балканите. Решението за там е бързо присъединяване към НАТО и ЕС", каза премиерът Борисов и призова Европа да не се дели по отношение на външно политическите въпроси, а да работи единно.

Премиерът постави акцент и върху важността на добрите отношения между ЕС и Турция, като поясни, че и към момента южният фланг на НАТО се пази от Турция и Европа разчита на нея. "Затова съм много доволен, че ЕС реши да нормализира отношенията си с Турция. Не само заради мигрантите, но заради сътрудничеството и подкрепата в рамките на НАТО", отбеляза Борисов.

Actualno.com

Неактивен Moderator Club

• Глобален модератор
  • Старши
    • Профил
« Отговор #134 -: 17.02.2018 13:36:01 »
Президентът Радев в Скопие: Общата цел е да видим Република Македония в НАТО и ЕС

Държавният глава Румен Радев проведе последователно срещи с председателите на ВМРО-ДМПНЕ и Демократичен съюз за интеграция (ДСИ) Християн Мицкоски и Али Ахмети. Разговорите се състояха в рамките на двудневното официално посещение на българския президент в Скопие. Това съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

"България е подкрепяла неизменно Република Македония в най-тежките й моменти. Ние очакваме да премахнем границите между хората, да насърчим приятелството и бизнеса". Това послание отправи държавният глава Румен Радев на срещи с политически лидери, които се състояха в късния следобед вчера.

Румен Радев призова политическите лидери в Република Македония да постигнат единство и обединение по отношение на стратегическите цели на страната, въпреки различията във вижданията си във вътрешнополитически план.
На срещите бяха обсъдени и аспекти от двустранните отношения на Република България и Република Македония и перспективите на прилагането на Договора за приятелство, сътрудничество и добро съседство между двете страни.

“Вярвам, че в най-кратък срок ще видим как хората от двете страни на общата ни граница пътуват бързо и удобно, правят бизнес, инвестират и строят свободно и си сътрудничат интензивно в културата, образованието и науката”, заяви държавният глава в разговорите си, цитиран от „Фокус“.

Румен Радев е на официално посещение в Република Македония по покана на своя колега Георге Иванов. Това е първата визита на български държавен глава в Република Македония след подписването на Договора за приятелство, сътрудничество и добросъседство между двете държави.

Actualno.com