Много се изписа за предстоящите на 20 май избори за евродепутати. Водят се ожесточени предизборни кампании, целящи да привлекат избиратели от различни възрастови групи. И къде тук в тази невъобразима гражданско-политическа бъркотия се намира средностатистическият млад човек? Според повечето хора – ние сме незаинтересовани и пасивни поради недостатъчни знания, но истината е, че по-голямата част от младото поколение е “незаинтересована” поради напротив – прекалено добрата осведоменост. Факт е, че на тези избори ще гласуват възрастните хора и младежите на 18 години, които искат просто за първи път да упражнят правото си на глас. От останалите младежи избиратели биха били тези, които още в семейството си са възпитани с определена политическа партия, политически неграмотните или водещите се от идеята, че гласът им иначе ще се загуби. За последното твърдение бих искала да кажа, че гласът на всеки е важен, но ако не го “пуснеш” за някоя партия, той не се загубва, отменя или взима от другиго. Той остава там в процента на всички онези “негласували”. Процентът на гласоподавателите на последните президентски избори във Франция е 83%, а на тези в България – 44%. Какво по-показателно от това, че гражданите не са доволни от политическото положение в страната?
Фактите са достатъчно красноречиви, че през 2005 година поне част от 66% от българите не са били съгласни и са изразили своя глас чрез “негласувал”. Това е видимо както за нас, така и за всички европейски институции.
Затова аз подкрепям този тип гражданско въздържание, но и разбира се не упреквам всички млади хора, които са твърдо убедени в избора си. Но за мен важно е не само да си съгласен с пацифистичните (е, при някои партии дори и те липсват) идеи на определена политическа група. Важно е избирателят да бъде исторически осведомен – кога възниква партията, защо и кои са нейни членове. Важна е причинно-следствената връзка. Никой не трябва да чака наготово приятелите или родителите му да го убедят! Както по-горе казах, точно тези, които гласуват, нямат истинско защитено мнение и убеденост в своя избор! В това се крие защитата на гласа и правилното му употребяване!
Ти избираш!